Rohová kuchyně – poradíme vám, jak ji mít hezkou i funkční

Kuchyně je jedním z nejdůležitějších míst vašeho domu, nebo bytu. Pokud jste však limitovaní prostorem, může se stát, že se vám do ní nevejde vše, co byste si přáli. V takovém případě se hodí přemýšlet o rohové kuchyni, která vám dá extra místo navíc. Na co dalšího při jejím výběru a zařizování myslet si povíme v tomto článku.

V současné době není příliš moderní mít kuchyň jako jednu samostatnou místnost. Kromě toho, že chceme být v permanentním kontaktu s ostatními lidmi na tu oddělenou často nemíváme peníze. Jak to ale udělat, aby i kuchyň v malém bytě měla všechno, co má běžná kuchyň mít?

pexels jean van der meulen 1599791

Pokud to alespoň trochu jde, zvolte si rohovou kuchyň, která vám dá extra plochu navíc. Tu pak využijete nejen během vaření, ale i pro ukládání spotřebičů a dalšího kuchyňského náčiní. Ovšem, je nutné myslet i na to, že zařizování rohové kuchyně má i nějaká svoje specifika, na která je dobré brát alespoň trochu zřetel. 

Výhody a nevýhody rohové kuchyně

Pokud instalaci a zařízení rohové kuchyně zvládnete správně, v tom případě bude jedním z klenotů vašeho obydlí. V případě, že tomu bude naopak, můžete se “těšit” na řadu technických komplikací, které vám naprosto znechutí jakékoliv vaření.

pexels pixabay 280232

Výhody rohové kuchyně jsou:

  • Využití prostoru
  • Větší pracovní i ukládací plocha
  • Lepší oddělení jednotlivých činností
  • Hezky vypadá
  • Prodloužená plocha může sloužit i jako barový, nebo snídaňový pult

Mezi nevýhody naopak řadíme:

  • Dřez v rohu (nemusí být)
  • Větší finanční nákladnost
  • Zabírání větší plochy

Ve své podstatě se dá říct, že pokud si dáte záležet na vhodném sestavení konstrukce, bude pro vás mít rohová kuchyň mnohem více pozitiv než negativ.

Tipy, jak tuto kuchyň vybavit

Rohová kuchyň může mít mnoho různých podob. Vše závisí jen na vašem vkusu, organizaci, penězích a na velikosti prostoru.

Pokud je dostatečně velká, nemusíte mít kuchyň pouze s jedním rohem, ale můžete ji natáhnout do písmene U. (Na každé straně linky bude jeden roh. Rohová kuchyň může být i ta, která má zabudovaný snídaňový pult. 

Menší rohová kuchyň se pak vejde i do garsonek, nebo malých spojených pokojů. (Obývák, jídelna, kuchyň.)

Aby vám taková kuchyň dobře sloužila, dejte do ní:

  • Kolotoč (rohová skříňka na hrnce, kterou lze otočením vysunout ven)
  • Dostatek jiného úložného prostoru
  • Věšáky
  • Poličky
  • Světlo pod horní skříňky (jinak nebudete dobře vidět na práci)

pexels photomix company 94865

Pokud máte delší úzkou kuchyň, která má na konci malý ostrůvek prostoru k protilehlé (delší) straně zdi, zkuste udělat roh i tam. Kromě toho, že budete mít větší pracovní plochu se nebudete muset při práci tlačit na zeď a v kuchyni bude moci připravovat jídlo více lidí současně.

Co se týče různých výstupků na víno a pultů, které nejsou podepřené skříňkou, zamyslete se, zda je opravdu potřebujete/chcete. Ačkoliv je to způsob, jak udělat z normální kuchyně rohovou, může vám tato deska v prostoru ve finále překážet. (Vůbec snad nemusíme říkat, že nemusí sloužit svému primárnímu účelu.)

Pokud se při zařizování rohové kuchyně budete řídit nejen tím, co je módní a designově pěkné na pohled, ale i tím, co je plně funkční, uvidíte, že vám bude tento typ kuchyně věrně sloužit po dobu několika desítek let.

Máte rohovou kuchyň? Pokud ano, jaké záludnosti jste v ní řešili?

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář