I malé kuchyně můžou mít všechno a vypadat úžasně

Určitě jste někdy v životě zažili moment, kdy jste hledali vhodný byt či dům ke koupi či k pronájmu a nepříjemně vás překvapila miniaturní kuchyň. Na první pohled vás mohla tato skutečnost odradit. Když ale víte, jak na to, dokážete efektivně využít i menší prostor. Jak zařídit malou kuchyň prakticky i stylově? To se dozvíte v tomto článku. 

V současné době je trend menších kuchyní jasně patrný. Zvlášť v období, kdy jdou na odbyt spíše menší byty. Není se čemu divit. Na plochu několika málo metrů čtverečních se musí vejít i ložnice s obývacím pokojem a koupelna.  

Dost často jsou byty vybavené pouze kuchyňským koutem, který je součástí jiné místnosti. Aby do ní příliš nezasahoval, jeho řešení bývá především funkční a úsporné 

photo 1523039031846 6b3f39302cb8

Na trendu zmenšujících se kuchyní má jistě vliv i to, že mladší generace přestala tolik lpět na doma uvařeném jídle a domů se chodí především jen vyspat.  

Jenže, jak se zařídit v případě, že k tomuto typu lidí nepatříte a nedovedete si představit život bez pravidelného pečení a vaření? 

Pojďte se spolu s námi podívat na nejlepší způsoby, jak zařídit menší kuchyň, tak, aby byla funkční, ale zároveň jste nepřišli o svůj estetický komfort. 

Organizujte prostor 

Na malých kuchyních kuchaře nejčastěji trápí omezený prostor na vaření, ukládání nádobí a dalších kuchyňských potřeb. Proto byste v případě, že se tento problém týká i vás měli popřemýšlet nad tím, jak do své kuchyně dostanete nějaké to extra místo navíc. 

pexels photo 211760

Pokud uvažujete o celkové renovaci, pak určitě vsaďte na vyšší kuchyňské skříňky, do kterých schováte veškeré sklenice, talíře a dochucovadla. Také se nezdráhejte vhodně využít prostor nad kuchyňskou linkou, který je vhodný pro menší závěsné a policové systémy. 

Do těch můžete umístit například bylinky, nůžky, nože, špachtle, naběračky a jiné. Do prostoru okolo sporáku můžete zavěsit háčky, kde bude místo pro utěrky, zástěry a chňapky. 

Opravdu to potřebuji? 

Malé kuchyni prospěje i to, když si sednete a zodpovědně protřídíte veškeré nádobí. Většinu domácností trápí zbytečné množství hrnků a sklenic a přechovávání nefunkčních či nikdy nepoužívaných spotřebičů. 

photo 1484632152040 840235adc262

Při selekci toho, co si ve vaší kuchyni najde místo a co naopak nikoliv se řiďte i tím, zda je kuchyňské nádobí v pořádku. 

Opravdu je nutné, abyste jedli z nakřáplých talířů a pili z rozbitých sklenic?  

Volba barev 

Do menších kuchyní se hodí především světlé barvy, díky kterým nebude místnost působit temně a stísněně. Vhodné jsou především světlé obklady a světlé kuchyňské skříňky, včetně desky. V případě, že byste zvolili do menší kuchyně desku tmavou, můžete nechtěně vyzvednout krátkou kuchyňskou plochu a tím pádem vytvořit pocit malého pracovního prostoru. 

photo 1522319532979 f1c35f2f1ae8

Pokud máte rádi veselé barvy, rozhodně neuděláte chybu, pokud na obklady či podlahu zvolíte veselou mozaiku a na vhodné místo postavíte květináč s rostlinou. Díky tomu nebude prostor kuchyně působit studeně a sterilně. 

Stavíme do výšky 

Pokud si to můžete v rámci přestavby kuchyně dovolit, určitě se zamyslete nad tím, zda nedáte šanci vestavěným spotřebičům. Ideálně tak, že je umístíte do výšky. 

Jestli-že nad sebe postavíte troubu a myčku, popřípadě troubu a mikrovlnku, můžete tak vyřešit dva problémy najednou. Budete mít v kuchyni všechny potřebné spotřebiče, které ale zároveň neukrojí příliš mnoho prostoru z celé plochy místnosti. 

Další poličky a háčky 

Stále vám akutně chybí další prostor pro ukládání věcí? Není to nic, s čím by si neporadily další poličky a háčky v jiné části kuchyňského koutu.  

pexels photo 531446

Poličky můžete využít ke skladování sypkých surovin, které lze přesypat do organizérů či větších sklenic. Takové police se hodí ale i na ukládání kuchařek, minutky, vah, ovoce a dalších věcí, které chcete mít co nejvíce po ruce. 

Na kovové háčky také můžete navěsit třeba pánve, které se už nevešly do žádné z kuchyňských skříněk. 

Extra prostor 

Pokud je to alespoň trochu možné, dodejte do kuchyně několik prvků, které lze podle potřeby rozložit a zase složit. 

Může jít o rozkládací kuchyňský stůl, který lze podle potřeby transformovat v prodlouženou pracovní plochu, ale zároveň poslouží i jako místo k setkávání s širší rodinou a přáteli. 

Stejně tak se můžete vypořádat i s rozkládacími židlemi, na které lze při příchodu návštěvy umístit pohodlný podsedák.  

Dejte místnosti charakter 

Aby byla vaše malá kuchyň po všech stránkách perfektní, neměli byste zapomínat na to, že i ona si zaslouží vtisknout trochu vašeho stylu. 

Tím docílíte třeba tak, že na zem položíte menší koberec, vyberete vhodné ústřední světlo (které může být i čistě designové) a prostor vybavte osobními předměty. Může jít o řezané květiny, obrazy na zdech, keramiku, odolné hudební nástroje, fotografie a jiné. 

Také se nebojte kombinovat barvy, vzory a textury, které vdechnou život jinak nudné místnosti. Vyřádit se můžete na barvě utěrek, prostírání, ubrusu, podsedáků a dalších prvků, které jsou neodmyslitelnou součástí každé kuchyně. 

A co vy? Máte malou kuchyň? Dejte nám vědět své tipy a nápady do komentářů. 

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář