Jak funguje keto dieta, co jíst + jídelníček

Máte zkušenost s nespočtem různých diet, ale máte pocit, že na vás žádná nefunguje tak, jak byste si představovali? Případně se vždy přistihnete při porušování doporučeného jídelníčku, protože máte jednoduše hlad? V tom případě by pro vás mohla být dobrým řešením keto dieta, která je postavena na zvýšeném přísunu kvalitních proteinů.

Držení hodně restriktivních diet, v jejichž průběhu je povolen jen nízký přísun kalorií, dovede být životu nebezpečné. Do takových extrémů se však pouští jen málokdo, protože jejich dodržování je možné jen v případě, že máte skutečně pevnou vůli. Mnohem častějším scénářem je to, že se střídavě přejídáte a střídavě hladovíte.

Asi nemá smysl říkat, že tento model stravování není udržitelný. Proto je vhodnější se od začátku zaměřit na směr, kvůli kterému nebudete muset překonávat permanentní hlad, který vám pomůže udržet aktivní svalovou hmotu a který vám může skutečně pomoci zhubnout. Co jíst při keto dietě a jak funguje? A jak dlouho by se měla dodržovat?

Co je to keto dieta?

Keto dieta má mnoho dalších názvů. Někteří lidé ji znají i pod termínem proteinová dieta nebo bílkovinová dieta. Ve své podstatě jde ale o označení jednoho a toho stejného způsobu stravování.

Základem keto diety je zvýšený přísun zdravých tuků, některých druhů zeleniny a proteinů. Naopak se snižuje konzumace sacharidů, některých druhů zeleniny a většiny ovoce. Na základě toho se pak organismus dostane do ketózy, v jejímž průběhu spotřebovává energii z uložených tukových zásob.

co je keto dieta princip jak funguje

Princip keto diety – jak funguje?

Jak už bylo uvedeno výše, keto dieta funguje na principu toho, že snížíte přísun sacharidů z potravin a nápojů. Místo nich začnete častěji sahat po kvalitních bílkovinách, některých tucích a zelenině, která neobsahuje sacharidy, nebo jich má pouze zanedbatelné množství.

Takový jídelníček lze dodržovat krátkodobě po dobu několika týdnů až měsíců, existují ale i lidé, kteří tento typ diety dodržují dlouhodobě. Kromě toho, že má keto dieta dobrý vliv na hubnutí, připisuje se jí i mnoho dalších výhod.

Patří mezi ně například:

 • Absence hladu (protože proteiny bývají syté)
 • Omezení chuti k jídlu
 • Ochrana aktivní svalové hmoty před ztrátou (což se u jiných diet často stává kvůli nedostatku bílkovin)

Aby byla keto dieta skutečně efektivní, často se ji doporučuje kombinovat ještě s aktivním pohybem, který přispívá ke zvýšenému výdeji energie. Čím víc aktivní svalové hmoty v těle máte, tím rychlejší navíc budete mít metabolismus. Kombinací těchto dvou faktorů tedy můžete přispět k tomu, že se snáze dočkáte požadovaných výsledků.

Jídelníček a co jíst

Je pravda, že keto dieta s sebou přináší určité restrikce, na které si budete muset na začátku nejspíš trochu zvykat. V určité fázi navíc může tělo začít bažit po sacharidech a po sladkém, což může poněkud ztěžovat proces hubnutí. Tato touha má ale tendenci po krátké době přejít a pak byste se měli opět cítit ve své kůži. (Tomuto jevu se říká keto chřipka.)

keto dieta jídelníček co jíst

Abyste se dostali do ketózy, která je důležitá pro redukci hmotnosti, je klíčové se skutečně důsledně snažit dodržovat jídelníček keto diety.

Mezi doporučené potraviny během keto diety patří:

 • Vejce
 • Kvalitní libové maso
 • Mořské plody
 • Sýry (čedar, feta, kozí sýr, brie, parmazán, mozzarella…)
 • Sýr cottage
 • Bílý jogurt řeckého typu bez příchuti
 • Neslazená rostlinná mléka
 • Zelenina (špenát, ledový salát, zelí…)
 • Bylinky
 • Avokádo a olivy

Dále si můžete dopřávat druhy zeleniny, které neobsahují příliš mnoho škrobu. Patří sem například brokolice, květák, houby, rajčata, lilky, zelené fazolky, chřest, ředkve, celer či růžičková kapusta.

Naopak nejsou vhodné brambory, červená řepa či kukuřice. Ve větším množství se nedoporučuje ani cibule.

Do jídelníčku během keto diety také můžete zařadit ořechy a semínka (mandle, lněné semínko, pekanové ořechy…), bobule (například borůvky), tmavou čokoládu a kakaový prášek, olivový olej a máslo.

Kdo si chce připadat při stravování alespoň trochu normálně, ten může vyzkoušet keto pečivo a těstoviny. Také existují keto sladké pomazánky, které obsahují umělá sladidla, jež jsou v souladu s keto dietou. Péct pak můžete například z mandlové mouky. Jak tedy vidíte, existuje způsob, jak si i při dietě udržet zdání normálnosti, která vám pomůže se tohoto stravovacího stylu dlouhodobě držet.

Keto balíčky

Ať už patříte mezi začátečníky, nebo už máte s keto dietou dlouhodobé zkušenosti, dobrou volbou jsou již hotové keto balíčky, které obsahují průřez různých produktů. Ty mohou nahradit například snídani, svačinu či oběd. Jejich výhodou je snadná příprava a složení, které je v souladu s proteinovou dietou. Také nebudete muset řešit dávkování, protože přípravu polévek, nápojů, palačinek či kaší se dozvíte na přebalu výrobku. Hubnutí nikdy nebylo snazší!

Autorem článku je Hedvika

Napsat komentář