Vyberte si dokonalou rychlovarnou konvici

I když je v dnešní době moderní kupovat si překapávač, nebo kávovar, ve většině domácností se setkáme i s rychlovarnou konvicí. Zatímco někde na nás vykouknou obyčejné konvice, které svým majitelům slouží už pár let, jinde se jedná o moderní designový kousek, který je chloubou celé kuchyně. Jakou rychlovarnou konvici si vyberete vy?

Rychlovarná konvice je menší kuchyňský spotřebič, který nás nenechá jen tak ve štychu. Ráno nám za několik málo vteřin uvaří vodu do čaje, nebo do kávy. Při velké nouzi ji dokážeme využít i při přípravě instantních pokrmů doma, nebo na cestách. 

Není proto divu, že rychlovarná konvice si celkem záhy našla cestu do penzionů, hotelů (ve kterých může být běžnou součástí výbavy pronajímaného pokoje), či kancelářských prostor a konferenčních místností, ve kterých lze předpokládat zvýšený odbyt čerstvě připravených čajů a káv. 

Jak si ale vybrat rychlovarnou konvici, tak, aby nejen dobře vypadala, ale také bez problému sloužila?

Design vs. funkce?

Hodně lidí žije v představě, že pro běžný chod domácnosti nepotřebují žádnou designovou konvici. Bohatě jim stačí ta stará, kterou jim dala tetička, která si ji jednou koupila bez rozmyslu v obchodě. Sice je možná malá, nebo naopak příliš velká a občas se jí otevírá závěr, ale jinak se jedná o spolehlivý kousek, který není třeba měnit. 

pexels photo 2878712

Pravda je ale taková, že stejnou péči, jakou věnujeme ostatním spotřebičům v bytě (včetně kuchyně) bychom měli věnovat i rychlovarné konvici. Kromě toho, že vám s velkou pravděpodobností nabídne lepší funkce, než ty, které měla ta vaše stará, vás bude těšit i její neotřelý design. (Pozor! Už dávno neplatí, že si musíte vybírat podle toho, zda vám jde jen o vzhled, nebo o funkčnost. Dnešní rychlovarné konvice splňují obojí.)

Typy rychlovarných konvic

I když by se mohlo na první pohled leckomu zdát, že rychlovarné konvice jsou všechny stejné, opak je pravdou.

Dnes si mohou kupující vybrat, zda chtějí:

  • Keramickou rychlovarnou konvici
  • Nerezovou rychlovarnou konvici
  • Plastovou rychlovarnou konvici
  • Skleněnou rychlovarnou konvici

Plastové rychlovarné konvice

pexels photo 1271940

Nejznámější klasiku představují plastové rychlovarné konvice. Ty se vyrábějí v různých velikostech od malých cestovních až po velké. V obchodě je zpravidla seženete za pár korun. Je pro ně typický i vcelku obyčejný vzhled. (Některé mohou kombinovat vícebarevný plast s barevnými obrázky, ale to má k nadčasové eleganci daleko.) Čas od času je potřeba je vyměnit, protože jim může začít zlobit zavírání, nebo kontakty uvnitř. (Poznáte to tak, že plast začne během používání nepříjemně smrdět.)

Skleněné rychlovarné konvice

Pokud vám kromě vaření vody záleží i na tom, jak bude vaše konvice vypadat, první volbou pro vás nejspíš bude rychlovarná konvice vyrobená ze skla. Tyto konvice vám nabídnou otevřený pohled přímo do nádržky na vodu, takže vás (zpravidla) neruší žádný pokus o zajímavý design. Díky tomu se tento typ konvic hodí do minimalisticky řešených kuchyní. Některé skleněné konvice mají i podsvícení, které mění barvu světla v závislosti na teplotě vody.

pexels photo 1602732

Nerezové rychlovarné konvice

Nemůžete odolat stříbrnému lesku nerezových konvic? Pak asi máte velký smysl pro to, aby byly vaše věci nejen hezké na pohled, ale také dostatečně odolné proti poškození způsobené pádem a dalšími kolizemi v kuchyni. (Hodí se zvlášť v případě, že s vámi ve společné domácnosti žijí i puberťáci, nebo menší děti.) Nevýhodou této konvice ale může být její vyšší pořizovací cena a fakt, že se o ni můžete nepříjemně popálit.

Keramické rychlovarné konvice

Opravdoví fajnšmekři nedají v posledních několika letech dopustit na keramické rychlovarné konvice. Ty bývají vyrobené z kvalitní keramiky a dokonale imitují obyčejnou konvici na kávu, nebo čaj. (Jsou malované, vyboulené na těch správných místech atd.) Je tedy nad slunce jasné, že takový kousek, který prozrazuje jen nahřívací jádro a drát, se stane chloubou vaší kuchyně. Nevýhodou těchto konvic je ale jejich vyšší křehkost a v neposlední řadě také cena. Nehledě na to, že dítě ji může (z neznalosti) zavřít do myčky a kompletně ji zničit.

Jakou rychlovarnou konvici jste si pořídili vy a proč?

 

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář