Které obklady se hodí do kuchyně

Renovaci kuchyně je vhodné rozložit do několika komplexních úkolů. Čeká vás řada důležitých rozhodnutí a otázek. Bude má kuchyň světlá, nebo raději tmavá? Moderní, nebo spíše domácká? A v neposlední řadě – chci mít v kuchyni obklady? A pokud ano, tak jaké? Jak si správně vybrat z nepřeberného množství variant se dozvíte v tomto článku.

Kuchyň je považována za přirozené centrum domu. A protože v ní trávíte zpravidla mnoho času, měla by být zařízená tak, aby vás bavilo v ní vařit.

Rekonstrukce kuchyně může být v tomto ohledu trochu ošemetná záležitost. Zvlášť v případě, když se rozhodnete, že se do celého projektu pustíte svépomocí. Výhodou může být, že jen vy sami víte nejlépe, které barvy, vzory a materiály máte nejraději. Nemusíte tedy do tajů své mysli zasvěcovat úplně cizího člověka.

photo 1538609589535 bb35f0c034db

Na straně druhé, při tomto druhu renovace můžete snadno narazit na řadu zapeklitých problémů. Zrovna v případě kuchyňských obkladů to platí dvojnásob.

Jak si vybrat správné obklady do kuchyně a na co si dát pozor? 

Typ obkladů

Než se pustíte do samotného nákupu obkladů, měli byste si ujasnit, jaké obklady preferujete.

Vybrat si můžete z:

  • Keramických obkladů
  • Skleněných obkladů
  • Kamene
  • Dřeva
  • Akrylátu

V první řadě je při výběru typu obkladů potřeba přemýšlet nad tím, že každý z výše uvedených materiálů se hodí pro odlišný typ kuchyně.

photo 1541123437800 1bb1317badc2

Nejklasičtější, a i nejvíc používanou variantou v kuchyni jsou bezesporu keramické obklady. Můžete si vybrat z celé řady velikostí, barev i designu. Můžete zvolit jednobarevné dlaždice. Stejně tak můžete nakombinovat keramické obklady bez motivu spolu s dlaždicemi se vzorem a výraznou barvou. Efektně bude vypadat i mozaika z malých keramických obkladů. Keramické obklady se hodí převážně do tradiční kuchyně.

Skleněné obklady jsou po keramických obkladech druhým nejoblíbenějším materiálem. Bývají menší a zpravidla nejlépe vypadají ve formě mozaiky. Ta může být barevná, ale i jednobarevná, doplněná o kontrastní body. Tento typ obkladů bude vypadat dobře jak v klasické, tak v moderněji pojaté kuchyni.

pexels photo 210687

Kamenné obklady nejsou v našich končinách příliš obvyklé. Jedním z hlavních důvodů, proč se pro ně lidé nerozhodnou, je zpravidla jejich vyšší pořizovací cena. Tento typ obkladů se hodí především do moderních a minimalistických kuchyní.

Dřevěné obklady jsou také méně tradiční volbou obložení kuchyně. Vybrat si můžete z menších dřevěných obkladaček, ale i z větších kusů dřeva. Při výběru tohoto typu obkladů dbejte na to, abyste vybrali dřevo se zvýšenou tolerancí námahy. Některé druhy dřeva nejsou do kuchyně vhodné kvůli nízké snášenlivosti vlhkosti, takže by se mohly brzy opotřebovat. Dřevěné obklady budou vypadat krásně jak v tradiční, tak v moderní kuchyni.

A nakonec akrylát, nebo také jinak plexisklo. Jeho výhodou je omyvatelnost a celková nenáročnost na údržbu. Také si můžete vybrat akrylát s řadou atraktivních motivů, kterých byste se u ostatních typů obkladů museli vzdát. Za pracovní deskou tedy můžete mít akrylát s motivem rostlin, jídla či zvířat. Tento typ obkladů se hodí především do moderně zařízených a minimalistických kuchyní.

Barva

Pokud už máte jasno v typu obkladů, zamyslete se nad jejich barvou.

Variant je několik:

  • Světlé obkladačky
  • Tmavé obkladačky
  • Neutrální obkladačky s barevným akcentem
  • Kombinace holých obkladaček a obkladaček s motivem
  • Přírodně laděné obkladačky

Světlé obkladačky se hodí především do světlých kuchyní. Dejte si ale pozor, aby kuchyň nevypadala příliš sterilně. Světlé obkladačky budou vypadat dobře i v tmavších kuchyních, které díky nim nebudou působit tak temně. Ze spektra barev je vhodná modrá, světle žlutá, bílá, krémová, béžová či zelená.

Tmavé obklady se hodí jak do tmavých kuchyní, tak do světlých kuchyní, kterým tmavé obklady dodají hloubku. Vhodné barvy jsou tmavě modrá, černá, tmavě šedá, tmavě fialová či výrazně červená.

tile 3337923 960 720

Neutrální obklady s barevným akcentem a nejrůznějšími motivy jsou vhodné především pro kreativní jedince, kteří se nechtějí spokojit s fádním vzhledem kuchyně. Můžete zkusit nakombinovat třeba bílé, modré a červené obklady s občasným žlutým prvkem. Skvěle budou tyto obklady vypadat za použití nejrůznějších barevných obrub. Podobně je tomu i u holých obkladaček v kombinaci s obklady s motivem.

Přírodně laděné obkladačky v barvách dřeva, písku a dalších materiálů se hodí do neutrálně laděných kuchyní, kde budou sladěné tón v tónu. Pro tyto účely jsou vhodné obkladačky ve smrkově zelené, pískové a v nejrůznějších odstínech šedé a hnědé.

Na co si dát pozor?

photo 1523413555809 0fb1d4da238d

Pokud se rozhodnete, že výměnu kuchyňských obkladů zvládnete sami, zde je několik bodů, na které byste si měli dát pozor:

  • Zhodnoťte svůj rozpočet (některé typy obkladů jsou nákladnější než jiné)
  • Správně spočítejte plochu, kam obklady přilepíte
  • Možná budete potřebovat některé obklady rozpůlit či jinak zaříznout. Dbejte na to, abyste měli při ruce všechny potřebné nástroje
  • Zeptejte se zkušenějších členů rodiny či přátel, zda by vám s lepením obkladů pomohli

Jestli-že si dáte s výběrem a následnou instalací obkladů na čas, můžete se těšit na krásnou kuchyň, ve které bude radost pracovat.

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář