Nádherné lustry do kuchyně

Kuchyň je místo, ve kterém lidé tráví značnou část dne. Nejen, že se zde pořádají snídaně a obědy, ale také večeře, při kterých je klíčové to správné osvětlení. Také se občas stane, že se k vaření na další den dostanete až v pozdních večerních hodinách. Jak správně vybírat světla do kuchyně, aby byla nejen funkční, ale i krásná? To se dozvíte v tomto článku.

Vybrat vhodné osvětlení kuchyně není vždy jednoduchá záležitost. Je totiž potřeba myslet na všechny situace, které by mohly nastat.

Před samotným plánováním je vhodné si položit několik otázek, které mohou znít:

  • Plánuji velké společenské večeře?
  • Mám při jídle raději intimní atmosféru?
  • Budu v kuchyni pracovat i na jiných věcech? (Třeba dělat úkoly s dětmi, nebo projekty do práce.)
  • Jaká je dispozice kuchyně a kde přesně půjde nainstalovat světlo?

photo 1505409628601 edc9af17fda6

Samozřejmě, ať už jsou vaše plány s kuchyní jakékoliv, téměř vždy platí, že byste v rámci jejího osvětlení měli mít vždy na výběr z několika různých variant.

Více, na co dalšího byste měli při zařizování kuchyňského osvětlení myslet? 

Osvětlení kuchyňské plochy

Co by vám rozhodně nikdy nemělo v kuchyni chybět je kvalitní osvětlení kuchyňské plochy. Zvlášť v ponurých dnech či ve večerních hodinách vám klasické světlo z lustru nemusí při přípravě jídla stačit, protože světlo obvykle na pracovní desku dopadá zpoza vašich zad.

photo 1517330218601 cd55b21a35af

Jakmile ale budete mít osvětlenou pracovní plochu seshora, bude se vám pracovat mnohem lépe. Budete si při práci méně kazit oči a lépe předejdete případným úrazům. Světlo se hodí i nad plochu varné desky. Díky němu budete mít jistotu, že nic nepřipálíte.

Vybrat si můžete:

  • Bodové osvětlení plochy
  • LED osvětlení plochy
  • Osvětlení pomocí retro lampiček

Buď, jak buď, kvalitní osvětlení pracovní desky je zkrátka základ, který by v kuchyni rozhodně neměl chybět.

Náladové osvětlení

Pokud si rádi hrajete se světlem v místnosti, pak by vám v kuchyni nemělo chybět bodové osvětlení. Tím, že světlo jde z více menších bodů podél linie místnosti, světlo není tak prudké a vytváří intimnější atmosféru.

Když si pořídíte bodovky s možností tlumení světla, můžete atmosféru v kuchyni či při stolování měnit dle aktuální potřeby a nálady.

Také můžete zauvažovat nad osvětlením s možností barevných přechodů, které se hodí pro všechny, kteří pravidelně a rádi pořádají nejrůznější oslavy a večírky.

Designové osvětlení

Designové osvětlení může mít mnoho podob. Hodí se převážně nad jídelní stůl. Čím více světla bude lustr na jídelní stůl vrhat, tím lépe. Předejdete tak tomu, že vy i vaši hosté budete ve večerních hodinách hledat jednotlivá sousta na talíři.

photo 1504972090022 6edb81e4e534

Co do stylu, lustrů, které jsou vhodné do jídelny je celá škála. Můžete si vybrat klasiku v podobě křišťálových lustrů. V posledních letech je velmi moderní osvětlení v podobě samostatně visících žárovek. Nad jídelní stůl se hodí ale i moderní svítidla a moderní variace na klasické zámecké lustry. Nad stolem se ale bude krásně vyjímat i lustr z broušeného skla.

V každém případě je důležité myslet na to, že příliš nízko posazená světla mohou vám i členům vaší rodiny způsobovat nežádoucí kolize. Stačí chvilka nepozornosti a boule je na světě.

Pro speciální příležitosti

Ačkoliv se nejedná přímo o lustry, měli byste mít doma alespoň jednu variantu osvětlení pro speciální příležitosti. Těmi jsou zpravidla narozeniny, Vánoce nebo romantické schůzky ve dvou.

Pro tyto situace se nejlépe hodí menší lampičky, které můžete postavit na jídelní stůl. Svou práci ale bezesporu odvedou i svícny. Ty mohou být starožitné po tetičce, ale chybu neuděláte ani s moderními svícny. Nezapomeňte však dbát na jejich stav. Přípustné jsou pouze kousky v zachovalém a udržovaném stavu, se kterými si neutrhnete ostudu.

pexels photo 1128783

Pokud se rozhodnete pro použití svícnu, dbejte také na to, aby vám svícen během jídla nepřekážel ve výhledu na další stolovníky. Toho dosáhnete tak, že buď zvolíte svícen menší velikosti, nebo jej postavíte mimo zorné pole.

Jestli-že se rozhodnete pro lampu, ta by měla stát na kraji stolu.

Volba žárovek

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv osvětlení vaší kuchyně, myslete na to, abyste zvolili vhodné žárovky. Vzhledem k množství potřebného světla a předpokládané zátěže byste měli sáhnout po úsporných žárovkách.

Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale postupem času se vám investice do nich vrátí v úspoře energie.

Úsporné žárovky jsou také vhodné pro místnosti, kde svítíte umělým osvětlením v průběhu celého dne či večera. Teprve pak má používání tohoto typu osvětlení svůj smysl.

Velkou výhodou tohoto typu žárovek je i fakt, že se vyrábí v celé škále tvarů. Máte tedy jistotu, že žárovka nijak neznehodnotí vzhled vašeho designového svítidla.

A jak jste osvětlení kuchyně vyřešili vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář