Poradíme Vám s výběrem správné lednice

Čas od času se stává, že jste postaveni před rozhodnutí koupit novou lednici. Může jít o nutnost v důsledku stěhování, ale i o případy, kdy se lednice porouchá a její oprava by stála mnohem více než pořízení nové. Jak ale v dnešní době vybrat tu správnou lednici? To se dozvíte v tomto článku. 

Koupě nové lednice je často považována za velmi stresující záležitost. Především proto, že koupě lednice nezřídka představuje neočekávaný výdaj, který má tendenci napnout rodinný rozpočet. 

Nad pořízením nové lednice byste ale měli přemýšlet i v případě, že se rozhodnete renovovat kuchyň. Koupě lednice je nutností i v případě, že se stěhujete do nového obydlí, které nemá dostatečně vybavenou kuchyň. 

Jak se ale rychle zorientovat v možnostech, které vám trh s lednicemi nabízí? Rádi vám poradíme. 

Správná velikost 

To, jakou bude mít vaše lednice velikost je jedna z nejdůležitějších otázek, kterou byste si měli položit. (Hned poté, co si ujasníte, jak velký je váš rozpočet.) 

photo 1536353284924 9220c464e262

V závislosti na tom pak máte několik možností: 

  • Vysoká lednice, ve které máte dostatečně velký prostor pro potraviny i pro mrazák. Mínusem může být to, že menší lidé nedosáhnou až do vrchních poliček. 
  • Nízká lednice, která se hodí do malých kuchyní, bytů a kanceláří. Příliš se toho do ní nevejde, ale po rozměrové stránce je velmi úsporná. 
  • Středně velká lednice je dobrým kompromisem mezi vysokou a nízkou lednicí. Nabízí trochu méně úložného prostoru, ale na veškeré jídlo pohodlně dosáhnete i bez použití židličky. 
  • Dvojitá lednice je co do rozměrů patrně největší ze všech. Mívá dvojité dveře, u kterých je potřeba myslet na to, aby kolem nich byl dostatečný prostor. Pokud nemáte opravdu rozvětvenou rodinu, pak pro vás bude tato lednice patrně zbytečně velká. 

Během nákupu lednice také myslete na to, na kterou stranu budete lednici otvírat. Může se stát, že si vyberete lednici, která se bude otvírat do strany s překážkou. 

Mrazák 

Při výběru lednice je vhodné přemýšlet i nad mrazákem. Jste zvyklí pravidelně a často vařit? Pak nejspíš nebudete mrazák navštěvovat tak často a můžete si dovolit jeho umístění ve spodní části lednice. 

photo 1487560227971 981afbe1c020

Pokud si vaříte jídlo do zásoby a dáváte přednost mraženým potravinám, výhodnější pro vás bude lednice s mrazákem v horním dílu spotřebiče. 

Narazit ale můžete i na malé mrazící boxy v nízkých lednicích a na boční mrazák v některých dvoukřídlých lednicích. Ty ale nebývají v českých kuchyních tak obvyklé.  

Úložné prostory 

Během nákupu se u každé lednice poctivě zastavte a zvažte, jak vám vyhovuje vnitřní rozložení úložných prostor. Některé lednice nemají příliš mnoho poliček, jiné zase disponují samostatným dílem pro chlazení lahví.

fridge 3475996 960 720

Samozřejmostí jsou pak boční police ve dveřích, které mohou mít vlastní víko. Díky tomu nebudou uschované potraviny nasávat pachy a eliminujete nebezpečí, že vám věci ze dveří vypadnou. To hrozí především u potravin, jakými jsou máslo nebo vejce. 

Také zvažte, zda je pro vás důležité, aby se jednotlivé police mohly přizpůsobovat obsahu dle potřeby. Samozřejmostí by měly být i odnímatelné díly, které můžete během měsíce pohodlně čistit, aniž byste tak znehodnotili uložené potraviny. 

Energetická náročnost 

Vzhledem k tomu, že je lednice zařízení, které nelze vypnout (nebo se to alespoň během jejího chodu nedoporučuje), pak by vašim cílem měla být co nejvíce úsporná lednice 

Prvotní náklady na její pořízení mohou být mírně vyšší než v případě lednic s vyšší energetickou náročností. Tato investice se vám ale brzy vrátí ve snížených nákladech za elektřinu. 

Vzhled lednice 

Jedním z dalších parametrů nákupu ledničky je i její vzhled. V současné době si lidé nejvíce oblíbili nákup bílých ledniček. V obchodě ale často uvidíte lednice ve stříbrné nerezové úpravě, či dokonce černé lednice. 

kitchen 2488520 960 720

Jsou ale mezi námi i fajnšmekři, kteří si přejí lednici v některém z retro provedení. Ty jsou často k dostání v celé škále veselých barev a vzorů.  

Jestli-že jste se ale rozhodli, že lednici schováte do vestavěné skříňky, pak její vzhled až tak moc řešit nemusíte. 

Speciální vlastnosti 

Přejete si lednici s předním zásobníkem na led? Nebo dokonce s předním zásobníkem na vodu? 

Tyto luxusnější modifikace sice nejsou v českých domácnostech tak obvyklé, nejedná se ale o nic tak výjimečného. 

Zvlášť v dnešní době, kdy se ke slovu dostávají moderní technologie. Světoví výrobci se začínají pomalu obracet ke konceptům chytrých domácností, ve kterých vám lednice sama nadiktuje, u kterého jídla se blíží datum expirace. Taková lednice by vám měla i sama objednat potraviny, které v ní chybí. 

V tomto ohledu stojí výrobci lednic ještě téměř na začátku. První pokusy v zahraničí však naznačují, že by se tento typ spotřebičů mohl v budoucnu objevit i u nás. 

Správně zvolená lednice bude vaším věrným partnerem po mnoho let. Dejte si na jejím výběru záležet a uvidíte, že pro vás vaření bude představovat jednu z mnoha radostí všedního dne. 

 

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář