Recepty na domácí koktejly s alkoholem i bez

Léto nám pomalu klepe na dveře, takže přichází čas na přátelské grilování, na setkávání u bazénu a na další společenské akce, které si chcem zpříjemnit něčím dobrým k pití. Možná tedy není na škodu si představit pár receptů na domácí koktejly, které můžete podávat jak dospělé společnosti, tak abstinentům a dětem.

V létě trávíme hodně času venku a máme tendenci se častěji setkávat s rodinou a přáteli. I když si ale zalezete na balkon s knížkou, skoro vždycky chcete mít po ruce nějaké dobré pití. Ne každému přijde vhod obyčejná voda. Další zase nudí pít stále stejný alkoholický nápoj. Právě v takové chvíli se hodí popustit uzdu fantazii a stát se (alespoň na jedno odpoledne) barmanem.

Jaké domácí koktejly s alkoholem a bez alkoholu můžete toto léto vyzkoušet?

Koktejly s alkoholem

Mojito

pexels lukas 298719 scaled

Budete potřebovat: 6 lístků máty, 2 lžíce limetkové šťávy, 2 lžíce cukrového sirupu (připravíte svařením cukru a vody), 4 lžíce bílého rumu, ½ hrnku sodovky

V šejkru rozdrťte lístky máty. K nim pak přidejte limetkovou šťávu, rum a cukrový sirup. Následně přidejte kostky ledu a obsah šejkru pořádně protřepejte. Přestaňte ve chvíli, kdy bude šejkr studený na omak. Obsah šejkru nalijte do sklenice, podle potřeby přidejte led, dolijte Mojito sodovkou, ozdobte ho dalšími lístky máty, a můžete podávat.

Margarita

pexels kim van vuuren 1590154 scaled

Budete potřebovat: 3 lžíce Tequily blanco, 2 lžíce Cointreau, 1 a ½ lžíce limetkové šťávy, sůl

Všechny ingredience dejte do šejkru spolu se 4 kostkami ledu. Následně třepejte tak dlouho, dokud nebude šejkr studený. Otřete o okraj sklenice limetku a obalte ho v soli. Přelijte obsah šejkru dovnitř a můžete podávat.

Melounové Martini

Budete potřebovat: ½ hrnku nakrájeného vodního melounu, 2 lístky máty, 2 lžíce vodky, 1 lžíci Cointreau, 1 lžíci limetkové šťávy, 1 lžíci cukrového sirupu

Nakrájejte vodní meloun na menší kousky, které pak dáte společně s mátou do šejkru. Následně obě složky důkladně rozmačkejte, aby pustily šťávu. Poté přidejte alkohol, cukrový sirup a limetkovou šťávu. Naplňte šejkr ledem a jakmile začne být při protřepávání studený, nalijte jeho obsah do sklenice. Ozdobte kousky melounu a můžete podávat.

Koktejly bez alkoholu

Ledová moka káva

Ledová moka káva jako domácí koktejl bez alkoholu

Budete potřebovat: 150 ml mléka, 25 g tmavých čokoládových lupínků, led, 35 ml čerstvého espressa, 30 ml šlehačky, špetku strouhané čokolády na ozdobu

Dejte do hrnce 50 ml mléka a pomalu v něm rozpusťte čokoládové lupínky. Následně nechte tekutinu vychladnout. Velkou sklenici naplňte do poloviny ledem, který přelijete čokoládovým mlékem a 100 ml obyčejného mléka, které jste měli odložené bokem. Přidejte další led a pomalu přilévejte kávu. Nakonec ozdobte sklenici šlehačkou a strouhanou čokoládou.

Ananasový koktejl s limetkou

Budete potřebovat: menší svazek čerstvého koriandru, šťávu z celé limetky, 750 ml ananasové šťávy, 400 ml toniku

Nakrájejte koriandr na menší kousky, dejte ho do šejkru a zalijte ho limetkovou šťávou, 100 ml ananasové šťávy a přidejte do něj ještě několik kostek ledu. Jakmile začne být šejkr při protřepávání studený, přelijte jeho obsah do větší sklenice, kterou doplníte ledem, zbytkem ananasové šťávy a tonikem.

Domácí zázvorové pivo

Budete potřebovat: 200 g čerstvého zázvoru, 2 citrony, 75 g hnědého cukru, 100 g jemně mletého přírodního třtinového cukru, led, 1 l neochucené sodovky, mátu

Najemno nakrájený zázvor dejte do většího hrnce, přidejte citron, oba cukry a 500 ml vody a počkejte, až se všechno rozpustí a smíchá. (Vaření na nízkou teplotu by mělo trvat asi 15-20 minut.) Následně sejměte tekutinu z plamene a nechte ji vychladnout. Sirup přeceďte do džbánku, ze kterého ho budete nalévat do sklenic s ledem, sodou a citronovou šťávou.

Jaké jsou vaše nejoblíbenější koktejly?

Zdroje informací

https://www.acouplecooks.com/summer-cocktails/ – Letní alkoholické koktejly (anglicky)

https://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/non-alcoholic-summer-drinks-recipes – Letní nealkoholické koktejly (anglicky)

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář