Zavařování červené řepy – jak na to v 10 krocích

Červená řepa je oblíbenou sezónní zeleninou. Jelikož ale hrozí, že ji před pokažením nestihnete upotřebit, rozhodně není na škodu ji zavařit. Pak vydrží mnohem déle a dá se jíst spolu s těstovinami, s vybranými druhy masa a s dalšími oblíbenými pokrmy. Jak zavařit řepu krok za krokem, aby se vám to povedlo již na první pokus?

Červená řepa je v posledních několika letech velmi oblíbená. Přidává se například do zeleninového salátu a běžně se konzumuje spolu s kozím sýrem. Obsahuje navíc jen velmi málo kalorií, takže může být součástí jídelníčku při redukční dietě. Mezi její velké výhody patří i to, že se dá zavařovat, čímž se dá významně prodloužit její životnost.

Přečtěte si: Zavařování okurek v troubě

Jak to ale udělat?

Postup při zavařování řepy: 10 jednoduchých kroků

1. Příprava řepy

Než začnete řepu zavařovat, měla by se nejprve připravit. V první řadě by se měla řepa očistit od zeminy a dalších nečistot. Neměla by se ale loupat ani zbavovat konečků, protože pak by došlo ke zbytečnému odtoku šťávy.

2. Vaření řepy

Dále by se měla řepa uvařit do poloměkka. Ideální bude, když pro tento účel budete mít po ruce pařáček na knedlíky nebo hrnec s vodou. Kdo chce, ten může místo vaření řepu upéct. Jakmile bude řepa dostatečně připravená, měla by se nechat trochu vychladnout. 

3. Oloupání řepy

Teprve poté, co bude řepa tepelně upravena se ji doporučuje před nakládáním oloupat, což jistě hravě zvládnete.

beetroot 2091568 1920

4. Krájení řepy

I když se dá s řepou nakládat různě, nejjednodušší bude, když ji nakrájíte na menší kostky, které se budou dobře dávat do sklenic.

5. Zavařovací sklenice

V průběhu zavařování řepy budete potřebovat dostatek čistých zavařovacích sklenic, které se hodí mít nachystané po ruce. Hodně práce vám ušetří i nachystaná nálevka.

6. Nálev na řepu

Nálev na zavařenou řepu připravíte tak, že spolu smícháte 8 dcl vody, 2 dcl octa, 1 lžíci soli a cukru (podle chuti) a fenykl. V případě, že máte celý koš řepy, budete potřebovat cca 4 l tekutiny. Větší říz bude řepa mít, když do sklenic ještě přidáte na kolečka nakrájený čerstvý křen.

7. Vkládání do sklenic

Kostičky řepy dejte do čistých sklenic a zcela je zalijte připraveným nálevem. Posléze sklenice pořádně uzavřete a 20 minut je zavařujte klasickým způsobem.

8. Zavařování v troubě

Ve spodní části vyhřáté trouby by měl být plech, na který poskládáte sklenice. Plech by měl být vyšší, protože v něm potřebujete mít cca 3-4 cm vody, kterou budete průběžně dolévat. Sklenice by se také neměly na plechu dotýkat. Délka zavařování a teplota trouby se bude lišit v závislosti na vašem spotřebiči.

9. Chladnutí

Řepa ve sklenicích by měla po vytažení z trouby vychladnout, ideálně ji položte na starší čistý ručník.

10. Ukládání

Po zavaření by měla být řepa na chladném a tmavém místě, odkud ji budete odebírat podle potřeby. Po otevření dejte sklenici s řepou do ledničky.

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář