Bezinkový sirup – domácí medicína i skvělé osvěžení na léto

V posledních několika letech se pomalu vracíme k chutím, které znaly naše maminky a babičky. Mezi ně patří i tradiční bezinkový sirup. Kromě toho, že je chuťově velmi výrazný je účinným spojencem proti nachlazení a dalším neduhům, se kterými bychom se mohli během roku potkat. 

Je jen málo jídel a nápojů, které by měly tolik způsobů využití, jako je tomu v případě bezinkového sirupu. Když se udělá správně, může významně urychlit léčbu různých zdravotních problémů i sezónních nemocí.

elder 5176526 1920

Proto se dnes podíváme na to, co bezinkový sirup všechno umí, jak ho lze vyrobit a na co si dát pozor.

Účinky bezinkového sirupu

Pokud nemáte s podáváním bezinkového sirupu zatím žádnou zkušenost, možná budete k jeho schopnostem mírně skeptičtí. Proto nám dovolte, abychom měli tu čest a řekli vám, na co všechno může být potenciálně účinný.

Bezinka (květy i bobule) se často doporučuje na:

  • Podporu imunitního systému (obsahuje hodně vitamínu C)
  • Snižování napětí a stresu
  • Bolest hlavy
  • Nachlazení
  • Horečku

Na co si dát pozor?

elder 2652570 1920

Mnoho lidí zapomíná na to, že přírodní “lékárna” bývá stejně účinná, jako člověkem vyrobená léčiva. Špatná znalost a úprava rostlin navíc může být v některých případech i smrtelná. (Případně zdraví škodlivá.)

V první řadě myslete na to, že bezinka je opravdu silná rostlina, která může při zvýšených dávkách vyvolat řadu nežádoucích účinků. Zmínit bychom mohli například nevolnost, zvracení a průjem. V opravdu velkých dávkách si s ní lze dokonce přivodit i vážnou otravu.

Užívání bezinek se raději vyhněte i v případě, že jste těhotná, nebo kojící žena, nebo jste na sobě po požití bezinky pozorovali jistou citlivost, která by mohla být příznakem alergické reakce. (Vyrážka, problém s dýcháním…) Bezinka může vyvolat reakci i u lidí, kteří se léčí s imunitním systémem. 

V neposlední řadě myslete na to, že semínka, větve, listy a kořeny bezinky jsou toxické!

Bezinkový sirup z květů

Budete potřebovat: cca 30 velkých květů z černého bezu, 2 litry vody, 2 kilogramy cukru, 10 dekagramů kyseliny citronové

Natrhané květy důkladně očistěte a nechte je vykapat. Posléze je dejte do velké mísy a zalijte je vodou. V té je nechte stát celých 24 hodin. Potom vodu sceďte přes plátno, nebo přes jemný cedník do hrnce, přidejte do něj cukr a povařte. Jakmile je sirup trochu chladnější, rozmíchejte v něm kyselinu citronovou. Studený sirup dejte do sklenic a uložte ho do chladu.

elder 2381616 1920

Bezinkový sirup z plodů

Budete potřebovat: 3 a ½ hrnku vody, 1 a ⅓ hrnku čerstvých plodů bezinky, 2 lžíce strouhaného zázvoru, 1 lžičku skořice, 1 hrnek medu, ½ lžičky hřebíčku

Nalijte vodu do hrnce a přidejte do ní bezinky, zázvor, skořici a hřebíček. Tuto směs přiveďte k varu. Jakmile začne hladina vody probublávat, přiklopte hrnec pokličkou, stáhněte plamen a pomalu vařte zhruba 45 minut. Jakmile se tekutina v hrnci redukuje na polovinu, sundejte směs z plamene a nechejte ji vychladnout. 

Rozmačkejte bobule a směs sceďte přes jemný cedník. Když je tekutina chladnější, zamíchejte do ní celý hrnek medu. Jakmile úplně vychladne, přelijte ji do sklenic.

Jaký recept na bezinkový sirup preferujete vy? Budeme rádi, když nám své tipy napíšete do komentářů pod článkem. 

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář