Ucpala se myčka? Víme, jak ji spolehlivě vyčistit bez chemie

Ucpaný odpad je v každé domácnosti velkou nepříjemností. I když ho máme poměrně často spojený s vanou, sprchou, záchodem nebo umyvadlem, proti ucpávkám není zcela odolná ani vaše myčka. Pomůže v takové chvíli obyčejný čistič myčky, anebo je lepší zkusit nějakou jinou metodu?

Kdo by si nepřál mít krásně čisté a lesklé nádobí, které není potřeba předmývat, ani dodatečně umývat, protože ho myčka neumyla správně? Jenže, nejrůznější nečistoty a zbytky se mohou postupem času nastřádat a usadit se v odtoku. Následkem toho pak může myčka přestat správně fungovat, anebo může dokonce začít hrozit potopou v kuchyni. A to rozhodně nechcete.

Co když ale s ucpaným odpadem myčky bojujete úplně poprvé a vůbec netušíte, jak s tímto problémem správně naložit? Je vhodná kombinace octa a jedlé sody, nebo tímto postupem myčku nenávratně zničíte? Jelikož nejde o kapající kohoutek, před jakýmkoliv pokusem o řešení je vhodné celou věc pořádně promyslet a prozkoumat již ověřené tipy na to, jak vyčistit ucpanou myčku co nejefektivněji a bez nežádoucích škod.

Tak se na to pojďme spolu podívat!

Takhle se pozná ucpaná myčka!

jak poznat ucpanou myčku

Nejprve se podíváme na znaky ucpané myčky, protože čím dřív je správně detekujete, tím existuje větší pravděpodobnost toho, že katastrofa nezíská monstrózní rozměry.

Mezi hlavní indikátory patří větší množství vody v myčce i po skončení mytí, což může naznačovat, že odtok nefunguje správně, nebo je v něm pro odtok vody málo místa. Mezi nejčastější příčiny problému patří nahromadění nánosů a zbytků jídel v odtokovém kanálku. V tomto směru se problém nijak výrazněji neodlišuje od běžně ucpaného umyvadla, ve kterém se mohou nahromadit například vlasy.

Správný postup čištění ucpané myčky

čištění myčky postup

Bezpečnost práce by vám měla ležet na srdci především, takže se nyní seznámíme s tím, jak s myčkou zacházet, aby nedošlo k dalším potížím.

Naprosto zásadní je, aby se myčka před jakoukoliv manipulací vypla a byla odpojená od elektrické sítě. Logicky z ní také vyndejte veškeré nádobí, které vám bude při opravě překážet.

Následně vyjměte horní i dolní koš myčky a dejte je pryč. V případě, že je myčce ještě stojatá voda, vezměte čistou houbičku na nádobí a postupně ji s ní vysajte pryč. (Jde o jednoduchou práci, kdy houbičku přiložíte, necháte do ní vsáknout vodu a následně ji vymačkáte do dřezu. Opakujte podle potřeby.)

Jakmile je voda pryč, odejměte víko čerpadla a po jeho vysunutí pohledem zkontrolujte, zda uvnitř nejsou nánosy nečistot, cizí předměty, které mohly dovnitř nějakým způsobem propadnout, a podobně. V případě, že objevíte něco, co v odtoku nemá správně být, vyndejte to a odtok důkladně umyjte.

Jak na čištění odpadu v myčce?

čištění odpadu v myčce

Soda v kombinaci s octem nemusí být pro čištění ucpaného odpadu myčky vhodná. V malém množství ale můžete aplikovat například jablečný ocet. Teoreticky může být vhodným způsobem odstranění problému i použití klasického zvonu na čištění odpadů. Pro tyto účely bychom vám ale doporučili mít ještě jeden a nepoužívat ten, který používáte na čištění toalety a koupelny.

Prevence dalšího ucpávání

Nyní se v rychlosti mrkneme na to, jak zajistit, aby se tento problém v budoucnu již neopakoval. V první řadě je důležité dbát na pravidelnost čištění odpadů. V ideálním případě filtr se sítkem a odtokovým kanálkem kontrolujte a čistěte alespoň jednou za týden.

Dále pomáhá:

  • Lehce oplachovat hrnce, talíře a další nádobí před vložením do myčky
  • Když jednou za čas myčce dopřejete speciální program čištění s příslušným čističem myčky
  • Budete udržovat myčku v perfektní čistotě

Pomoci může v některých situacích i to, když pro mytí nádobí budete primárně volit mycí cykly, během kterých běží horká voda, která dovede spoustu nečistot rozpustit nebo jinak efektivně odstranit, takže by se neměly hromadit v odtoku.

V neposlední řadě se také snažte nedávat do myčky drobné předměty, které by mohly projít odtokovým kanálkem až dovnitř, kde se mohou zachytit a následně činit potíže. Může jít například o malé části stavebnic, o menší části boxů na jídlo, zbytky jídla a podobně.

Museli jste doma někdy řešit ucpaný odtok myčky? Pokud ano, co vám na něj pomohlo?

Autorem článku je Kateřina

Ráda vařím a proto se s vášní věnuji tvorbě chutných receptů, které spojují tradiční chuťové lahůdky s moderním šmrncem. Mým cílem je přinést do každé domácnosti radost z kulinářského objevování a inspirovat ostatní k experimentování v kuchyni. Věřím, že dobré jídlo spojuje lidi a může být nejen lahodným zážitkem, ale i způsobem sdílení lásky prostřednictvím každého krůčku při přípravě.

Napsat komentář